Yapay Göz Nakli Ameliyatı ve Riskleri
07 Temmuz 2024

Yapay Göz Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Yapay Göz Nakli

Yapay göz nakli, belirli durumlarda gerekli olabilen bir tedavi yöntemidir. Gözün ön tarafında bulunan kornea, gözün en ön kısmında yer alan ve saydam bir tabaka olan bir bölgedir. Gelen ışığın büyük bir kısmını bu pencereden geçirerek, şeffaflığı ileten ve düzenli olarak çalışan hücrelerden oluşan bir yapıya sahiptir. Korneanın zarar görmesi durumunda, göz görme yetisini kaybedebilir. Bu hasar, kaza sonucu oluşabilir ya da doğuştan işlevini yerine getiremeyen bir korneaya sahip olunabilir. Böyle durumlarda, hastalara kornea nakli yapılması gerekebilir. Görme yetisini kaybeden kişilere, ölen kişilerden alınan korneaların nakli, görme yetisinin yeniden kazandırılmasında önemli bir rol oynar.

Son yıllarda, yapay kornea üretimi başlamış ve bu sayede kornea nakli için birçok sıkıntı ortadan kalkmıştır. Yapay protezler kullanılarak, tam duyarlı kornealar üretilmiş ve protezin hastaya uyum sağlaması gibi problemler ortadan kalkmıştır. Geliştirilen korneaların iki şekli vardır. İlki, ölmüş birinden nakledilen korneanın kabul edilmediği durumlarda kullanılır. Protez ile yapılan nakiller, görme engelli hastalar için son derece önemli bir buluştur.

Yapay Göz Nakli Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Son teknoloji ile üretilen yapay gözün optik yüzeyini genişleterek, ışığın gireceği alanı artırmaya yönelik çalışmalar uygulanmaktadır. Böylelikle, nakledilen yapay gözün dışarıdan fark edilmesi oldukça zordur. Bu yapay göz sayesinde nakil oldukça kolay bir şekilde uygulanmakta ve hastada oluşabilecek bağışıklık sistemindeki olumsuz etkiler de ortadan kaldırılmaktadır. Yapay göz yapılması için kullanılacak korneanın hazırlanması, hastaya uygun biyolojik materyaller ile yapılır. Yapılacak gözün hastanın göz dokusuyla kaynaması sağlanırken; içerisinde bulunan ince optik hücreler bağımsız kalacak şekilde uygulanır. İşlem yapılan hastanın düzenli takibi ile hasta görme yetisini yeniden kazanır.

Yapay Göz Naklinin İşlevi

Yapay göz naklinin işlevi, mercekten kırılarak geçen ışınların düştüğü tabaka ve bunun elektrik sinyallerine çevrilerek beyine gönderilmesine yardımcı olmaktır. Ayrıca, hipertansiyon ve şeker hastalığına bağlı olarak gözde bulunan kanamalar sonucunda retina damarlarında tıkanmalar, sarı nokta hastalığı, retina yırtıkları, doğumsal retina hastalıkları, retina bölgesinde sıvı birikmesi, göz içine giren yabancı cisimler, retina ödemi gibi hastalıklardan dolayı göz görme yetisini kaybedebilir. Bu sebepten dolayı uygulanacak yapay göz ile hastalar artıkgörme yetisine kavuşacak ve gözün arkasındaki sinirleri harekete geçiren uygulamalar sayesinde, gözün işlevi mükemmel olacaktır. Uygulanacak yapay göz sayesinde rahatlıkla uyum sağlanacak ve hastada mükemmel bir görünüm elde edilecektir. Hastanın takacağı özel gözlükler sayesinde de kişinin görmesi son derece mükemmel olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kalp Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Kalp Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Nakil ve Sonrası

Nakil ve Sonrası

Kemik İliği Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Kemik İliği Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Hücre Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hücre Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kafa Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Kafa Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Saç Nakli Yöntemleri ve Faydaları Nelerdir?

Saç Nakli Yöntemleri ve Faydaları Nelerdir?