Yumurta Nakli Ameliyatı ve Riskleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yumurta Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Yumurta Nakli, Herhangi bir neden ile yumurta üretemeyen veya menopoza girmiş kadınların anne olmasını sağlayan tüp bebek yöntemlerinden biridir. Bu yöntem ile çocuk sahibi olması imkânsız olan kadınların bile çocuk sahibi olabilme umutları artmaktadır.

Yumurta nakli, yumurta üretmeyen kadın ile genç, sağlıklı, doğurganlığı kanıtlanmış başka bir kadının yumurtaları ile, kendi eşinin sperminden döllenmesi sonucu yapılan bir tüp bebek uygulamasıdır. Yumurta ile spermin döllenme işleminden sonra elde edilen embriyolar kadının rahmine transfer edilir. Bu işlemden sonra gebelik başlamış olur.

Yumurta nakli Kız kardeş, Hala Teyze, Anne, gibi yakın akrabadan yumurta alabildikleri gibi hiç tanımadıkları birinden de yumurta alabilirler. Bu tamamen tercih meselesidir.

Yumurta Nakli İçin Bir Yaş Sınırı Var mıdır?

Yumurta nakli yumurta üretmeyen her yaştaki kadına uygulanabilir. Yalnız 65 yaş üstü kadınların, gebe kalsalar dahi sağlıklı bir doğum yapma şansı olmadığı için yapılması tavsiye edilmez. Ama bebek için bir sıkıntı yoktur. Anne sağlıklı ise o yaştaki kadına bile uygulanabilir.

Yumurta Nakli Yaptırmak Caiz midir?

İslam dini zürriyete çok önem veren bir dindir. Nasıl ki, İslam da çoğalmak için evlenmek zorunlu ise üreme organlarının nakli caiz görülmemiştir. Din alimlerinin görüşleri büyük ölçüde bu yöndedir. Bunun nedeni yumurta nakli yapıldığında çocuğun birden fazla annesinin olmasıdır. Özellikle de yumurtanın kadının veya erkeğin Annesinden kız kardeşinden, kısacası nikah düşmeyecek yakın bir akrabasından alınması haramdır. Kısacası İslam dinine göre yumurta naklinin, daha doğrusu çocuk sahibi olmak için, herhangi bir üreme organının nakli edilmesi caiz değildir. Din alimlerinin ve diyanetin de bu konudaki fetvaları son derece nettir.

Dine uygun olmadığı için de bizim ülkemiz yumurta nakline izin vermemiştir. Çeşitli Avrupa ülkeleri ve Kuzey Kıbrıs da yapılmaktadır.

Yumurta Nakli Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Nakil ve Sonrası

Nakil ve Sonrası

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Böbrek Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Böbrek Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Saç Nakli Yöntemleri ve Faydaları Nelerdir?

Saç Nakli Yöntemleri ve Faydaları Nelerdir?

Beyin Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Beyin Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Göz Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Göz Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Yapay Göz Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Yapay Göz Nakli Ameliyatı ve Riskleri