Kök Hücre Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
12 Temmuz 2024

Kök Hücre Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kök Hücre Nakli

Kök hücre nakli, tıp literatüründe çığır açmış bir tedavi yöntemi olarak birçok ciddi hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Kök hücreler, belirli organlardan alınan hücre dokusunun diğer vücut dokuları üzerinde çoğaltılması yoluyla hastalıkların tedavi edilmesi amacıyla kullanılır. Kök hücrelerin keşfiyle birlikte, kanser, Parkinson, Alzheimer, felç, omurilik zedelenmesi gibi birçok hastalığın tedavisinde önemli bir yere sahip olmuştur. Aynı zamanda bazı genetik hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Günümüzde doktorlar, özellikle kemoterapi gören kanser hastalarının bağışıklık ve kan sistemlerini yeniden canlandırmak amacıyla kök hücre nakillerini tercih etmektedir. Embriyo, kemik iliği ve kordon kanından elde edilen kök hücreler, bu tedavinin temel kaynaklarıdır. Uzman hekimler tarafından gerçekleştirilen nakil işlemiyle hastalıklı bölge kendini onarır ve hasta rahatsızlığından kurtulmuş olur.

Kök Hücre Elde Ediliş ve Saklanma Yöntemi

Çocuk dünyaya geldikten sonra göbek bağı uzman hekim tarafından kesilir ve plasentada kalan kısımlar alınır. Plasentada kan toplanmadığı için plasenta atılır. Bu işlem, normal doğum açısından herhangi bir zarara neden olmaz. Doğum gerçekleştikten sonra yaklaşık 10 dakika içinde bu kök hücreler plasenta üzerinden alınarak uygun ortamda saklanır. İlerleyen yaşlarda çocuk üzerinde bir rahatsızlık durumu ortaya çıkmasını engellemek amacıyla kordon kanı, kordon bankasına cüzi bir ücret karşılığında saklanmak üzere teslim edilir. Burada bekleyen kordon kanları, ilerleyen yaşta çocukta bir rahatsızlık olduğunda kullanılır. İstenildiği takdirde imha edilir, ancak bazı hastalarda genetik değerler aynı olduğundan dolayı başka hastalara da uyum sağlayabilir ve bu şekilde kök hücre nakilleri farklı hastalara aktarılabilir.

Diğer Kök Hücreler ile Kordon Kanı Kök Hücre Naklinin Avantajları

Kordon kanından elde edilen kök hücreleri üretmek oldukça kolaydır. Uzmanların yaptığı araştırmalar neticesinde kordon kanı kök hücreleri daha hızlı çoğalır ve vücuda daha çabuk adapte olurken, kemik iliği kök hücrelerinin üreme hızı daha yavaştır. Kordon kanı kök hücre naklinde, hastaya uyum sağlamak daha kolayken, kemik iliği naklinde alıcı ve verici arasında doku uyumu olması zorunludur. Eğer doku uyumu kemik iliği nakli için uygun değilse, vücut kendini yenileyemez. Bu nedenle, kordon kanı kök hücre nakli daha avantajlıdır.

Kök Hücre Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Vücutta ciddi rahatsızlıklara neden olan beyin, karaciğer, akciğer ve kalp gibi organlar, belirli durumlarda kendilerini yenileyemezler. Bu tür durumlarda kök hücre tedavisi veya sağlıklı bir kişiden elde edilen kök hücre nakli yapılabilir. Uyum sağladığı takdirde bu kök hücreler hastaya aktarılır. Böylelikle bu organlar üzerinde kök hücreler bölünür ve tahribatın önüne geçer. Hasar gören doku ve organlar kendilerini yeniler. Bazı hastalarda organ nakline ihtiyaç duyulmaktadır, ancak gelişen tıp sayesinde kök hücre tedavisi ile organın tekrar işlevini kazanması sağlanabilir.

Kök Hücre Naklinin Hastalıklar Üzerindeki Etkisi

Uzmanlar tarafından gerçekleştirilen kök hücre nakilleri, diyabet, Parkinson, Alzheimer, omurilik yaralanması ve karaciğer rahatsızlığı gibi birçok hastalık için umut olmuştur. Bu kök hücre nakilleri sayesinde bozulan vücut yapısı ve organ özellikleri yeniden düzene girmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda, sağlıklı kök hücre nakilleri sayesinde hastaların yaşamları tekrar düzene girmiş ve birçok zor tedavi edilen hastalıkların önüne geçilmiştir. Kök hücre nakli yapılan hasta, kısa süre içinde normal hayatına döner, ancak bu dönemden sonra sağlığına dikkat etmeli ve doktorunun belirlediği tedavileri harfiyen uygulamalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İlik Nakli Ameliyatı ve Riskleri

İlik Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Yapay Böbrek Nakli Nasıl Yapılır?

Yapay Böbrek Nakli Nasıl Yapılır?

Hücre Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hücre Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Otolog Kemik İliği Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Otolog Kemik İliği Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Kornea Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kornea Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?