Organ Nakli Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Organ Nakli Türleri ve Özellikleri

Organ nakli, ölüden ya da diriden yapılan bir operasyon türüdür. Tedavi edilmesi tıbbi anlamda mümkün olmayan hastalıklar sebebiyle işlev yapamayacak derecede hasarlar görmüş organların yerlerine, canlı ya da ölüden alınan sağlam ve çalışan organın takılarak hastanın tedavi edilmesine olanak sağlayan işleme nakil denilmektedir. Kalp nakli haricinde kalan organların önemli bir kısmı canlılar arasında yapılabilmektedir. Kalp, karaciğer, böbrek, pankreas, ince ve kalın bağırsak nakilleri ölü bedenden alınarak hastaya nakledilmektedir.

İki canlı arasında veyahut da ölü-canlı arasında yapılan nakiller

Bağışlanan tüm organlar yapılan her nakil kurtarılan bir hayat demektir. Ama Türkiye'de organ bağışı oranının istenilen seviyeye ulaşmamasında ve toplum tarafından yeterli duyarlılığın oluşmamış olmasında yanlış inanışlar, bilgi eksikliği ve ön yargılar çok önemli rol oynamaktadır. Organ bağışı ve organ naklinde doğru olduğu düşünülüp inanılan yanlışlarla birlikte yıllar boyunca diyalize bağlı hayatını sürdüren ya da organ bağışı yapmayan bir sürü insan bulunmaktadır. Türkiye'de organ nakillerinin yaklaşık olarak%75- 80'i yaşayan birisinden alınan organlarla gerçekleştiriliyor. Bu yolla yapılan nakillerde herhangi bir sağlık problemi olmayan kişi ameliyat edilip, sağlam organının bir kısmını veyahut da yarısını veriyor. Bu pek istenmeyen bir vaziyet olmasına rağmen genellikle hasta yakınları tarafından insanları yaşatmak için uygulanmak zorunda kalınan bir yöntemdir. Yurt dışında ise organ naklinde bu durumun zıttı söz konusudur. Yaşayan sağlıklı insandan alınan organlar ile yapılan nakiller yaklaşık olarak %25 oranında, ölen insanlardan alınarak yapılan nakiller ise %75- 80 seviyelerindedir. Türkiye'deki ortaya çıkan nakil süreci ile ABD ve Avrupa'daki nakil süreci arasındaki en temel fark budur. Fakat nakillerin başarı oranı arasında herhangi bir istatistiksel bir fark yoktur. Burada daha çok doktorların rolü önemlidir.

Tüm organ Nakli Ameliyatları modern teknik ve teknolojiler kullanılarak yapılmaktadır. Organ nakli ameliyatları en önemli ve hassas ameliyatlardır; fakat gelişen modern cerrahi teknik ve teknolojileri tamamen güvenli bir şekilde ve kanama olmadan gerçekleşebilmektedir. Örnek vermek gerekirse; Laparoskopik (Kapalı) ameliyatlar ile insanlar 1 hafta ile 10 gün arasında normal yaşantılarına devam edecek seviyeye gelmektedir; günlük hayat açısından fiziksel bir engelleri asla olmamaktadır.

Hangi bireyler donör olabilir?

Sağlık Bakanlığı tarafından kullanılan yönetmelik gereğince 4. Derece de dahil olmak üzere tüm akrabalar arası nakiller yapılabilir. Bölgesel Etik Kurullarında alınan onayla akrabalık dışı organ nakli yapılması da söz konusu olabilmektedir. Organ nakilleri içerisinde çapraz nakil olarak isimlendirilen donör değişimleri de yasal kurallar içerisinde gerçekleşebilmektedir.

Nakil yapabilmek için seçilen sağlık kurumları neden çok önemlidir?

Hastanede organ naklinin gerçekleşebilmesi için o nakil merkezinin üst seviyede hizmet veriyor olması gerekmektedir. Organ nakli yalnızca ameliyatla alakalı bir işlem değildir. Organ naklinin başı ve sonrası arasındaki sürecin o merkezin yatan hasta katları, poliklinikleri, laboratuvarları, görüntüleme üniteleri ve o merkezde yer alan birçok kliniğin ortak çalışması çok önemlidir. İşinizde iyi bir cerrah olabilirsiniz, ameliyathane şartlarınız çok mükemmel olabilir, çok iyi bir anestezi ekibiniz olabilir fakat bu her zaman iyi sonuçlar alacağınız anlamına gelmemektedir. Organ nakilleri multidisipliner çalışmalardır. Bu sebepten ötürü yalnızca bu çalışmayı bitirmiş olan sağlık kurumları organ nakli yapabilirler.

Organ Nakli Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sinir Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Sinir Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Yumurta Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Yumurta Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Doku Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Doku Nakli Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Nakil ve Sonrası

Nakil ve Sonrası

Beyin Nakli Ameliyatı ve Riskleri

Beyin Nakli Ameliyatı ve Riskleri